Az új Enyaq RS Race: Motorsport koncepció fenntartható ötletekkel a sorozatgyártású modellekhez
› Alacsonyabb, szélesebb és jelentősen könnyebb: A Škoda Motorsport egy teljesen elektromos koncepcióautót fejlesztett az új Škoda Enyaq Coupé RS alapján› Több mint 300 kg-ot megtakarítva: Az új koncepcióautó kísérleti projektként szolgál, és magában foglalja a jövőbeli sorozatgyártású autók ötleteit, beleértve a fenntartható és könnyű anyagokat› A Škoda versenyzési DNS-ének továbbvitele: Az új Enyaq RS Race vizuális és technikai fejlesztéseket tartalmaz, többek között szélesebb, ültetett alvázat, áttervezett lökhárítókat, továbbfejlesztett lengéscsillapítókat és bukókeretetMladá Boleslav, 2025. június 9. – A Škoda Motorsport bemutatja nemrég bemutatott, teljesen elektromos versenyautó-koncepciójának legújabb változatát: az új Enyaq RS Race-t. A cseh márka versenyzési DNS-ében gyökerező koncepcióautó támogatja az innovatív technológiák és fenntartható anyagok fejlesztését, és kísérleti projektként szolgál a jövőbeli sorozatgyártású modellek számára. Az alacsonyabb és szélesebb koncepcióautó innovatív, fenntartható biokompozit alkatrészeket tartalmaz, amelyek ugyanolyan merevséget és súlyelőnyöket biztosítanak, mint a szénszálas anyagok, így több mint 300 kg-os össztömegcsökkentést eredményeznek az alapjául szolgáló új Škoda Enyaq Coupé RS-hez képest.



Egy tisztán elektromos versenyautó, amelyet a Škoda Fabia RS Rally2 motorsport DNS-e határoz meg
Biokompozit alkatrészek: súlycsökkentés és fenntarthatóság növelése
A sorozatgyártású modellhez képest a súly csökkentése érdekében a Škoda Motorsport mérnökei innovatív és fenntartható anyagokat alkalmaztak, és eltávolítottak minden olyan alkatrészt, amelyre az autó rendeltetésszerű használatához nem volt szükség. Ezenkívül könnyű polikarbonátból készült oldalsó és hátsó ablakokat is beépítettek. Ezek az intézkedések együttesen 316 kg-os súlymegtakarítást eredményeztek. A Škoda motorsport partnerével, a Bcomppal együttműködve kifejlesztett, lenrostot tartalmazó fenntartható biokompozit alkatrészek bevezetése kísérleti jellegű a jövőbeli sorozatgyártású modellek számára. A karbont helyettesítő könnyű alkatrészeket mind a belső térben, mind a karosszériában használják, beleértve a lökhárítókat, a sárvédőket, a tetőt, a tetőszellőzőt és a hátsó szárnyat. A belső térben alkalmazott alkalmazások közé tartozik a műszerfal, az ajtópanelek, valamint a vezető és az utas lábtartói. Ezenkívül a standard modell panoráma üvegtetőjét biokompozit panelre cserélték.

Fenntartható lenrost-összetevők: szén-dioxid-alternatíva
Összesen 16 járműalkatrész készül fenntartható anyagokból, a belső és külső térben egyaránt természetes lenrostok helyettesítik a szenet. Ezeket a legnehezebb versenykörülmények között tesztelik, például a Škoda Fabia RS Rally2-ben, fenntartható kenőanyagokkal együtt motorokhoz, hajtóművekhez és lengéscsillapítókhoz. Egy példa erre az AmpliTex, egy Európában termesztett, megújuló lenrostokból készült műszaki erősítő szövet. Ezek a szőtt szálak nemcsak a belső tér rezgését csökkentik és hozzájárulnak a súlycsökkentéshez, hanem vizuálisan vonzó designelemként is szolgálnak. Ezenkívül a lentermesztés lényegesen kisebb hatással van a talajra, mint más növények.
A Bcomp PowerRibs™ technológiája rendkívül könnyű, nagy teljesítményű, szintén lenből készült természetes szálakat használ. A PowerRibs™ a maximális merevséget és a minimális súlyt ötvözi azáltal, hogy egy 3D-s szerkezetet hoz létre az autó karosszériájának vékony falú paneljeinek megerősítésére. Az előnyök közé tartozik a nyersanyag-megtakarítás, a súlycsökkentés és az alacsonyabb gyártási költségek a kevesebb fogyóeszköz-felhasználásnak köszönhetően. Az anyag a szénszálhoz hasonló merevséget és súlyelőnyöket kínál, miközben a CO₂-kibocsátást körülbelül 85%-kal csökkenti. Az eredeti Enyaq RS Race-ben a Škoda Auto először használta ezt az anyagot nagyméretű, összetett alkatrészekhez, például az első sárvédőkhöz, az oldalpanelekhez és a lökhárítókhoz. A mérnökök a prototípus előkészítése és gyártása során széles körben alkalmazták a 3D nyomtatást is, újrahasznosított anyagokat, például nejlont és CO₂-semleges, biológiailag lebomló biopolimer szálakat használva.
A karosszéria aerodinamikai optimalizálása


Az aerodinamikai csomag tartalmaz egy nagy hátsó szárnyat, egy aerodinamikailag optimalizált tetőt és egy NACA légbeömlőt, amely a levegőt a belső térbe vezeti. A tető hátsó részén található kis szárnybeömlők közvetlenül a hátsó szárnyra irányítják a légáramlást. A hűtőrendszer levegőbeömlőjét is áttervezték, az első rész mostantól teljesen tömör, és a levegő a lökhárító alsó részén keresztül szívódik be, ami döntött hűtőfalat tesz szükségessé. Az újratervezett lökhárítók két további légfüggönnyel elöl, szélesebb sárvédőkkel és egy új hátsó diffúzorral, valamint a nagy hátsó szárny növelik a leszorítóerőt, javítva a vezethetőséget nagyobb sebességnél. A kerekek körüli turbulenciát szárny alakú légterelő elemek minimalizálják, míg az első és hátsó kerékívekben található szellőzőrácsok javítják mind az aerodinamikát, mind a fékek hűtését. Továbbá az új Enyaq RS Race aerodinamikailag optimalizált kerekekkel van felszerelve.


Versenykész beállítások: kézifék, felfüggesztés és részlegesen önzáró differenciálmű
A Škoda Motorsport számos alkatrészt átalakított az új Enyaq RS Race-en. Például a sorozatgyártású modell fékrendszerét egy nagy teljesítményű rendszerre cserélték, amely karbon-kerámia féktárcsákat, elöl tízdugattyús, hátul négydugattyús féknyergeket és új fékhűtő rendszert tartalmaz. Ezenkívül a koncepcióautót egy rali típusú hidraulikus kézifékkel, hosszú karral és a Škoda Fabia RS Rally2 pedálrendszerével szerelték fel. A standard DCC felfüggesztés helyett egy speciális sportfelfüggesztést szereltek be, amely lehetővé teszi a rugómerevség, a nyomóerő és a húzóerő egyedi beállítását. A kezelhetőség és a gyorsulás javítása érdekében az új Enyaq RS Race részlegesen önzáró differenciálművel van felszerelve mind az első, mind a hátsó tengelyen.
A 20 colos kerekekre alacsony profilú gumiabroncsok vannak szerelve. A két villanymotor, amelyek együttes teljesítménye 250 kW, megegyezik a sorozatgyártású modellben található motorokkal. A Škoda Enyaq Coupé RS-hez hasonlóan a végsebessége 180 km/h, de a könnyebb új Enyaq RS Race mostantól öt másodperc alatt gyorsul 0-ról 100 km/h-ra.


Továbbfejlesztett kormányzás és kezelőszervek a pályán nyújtott teljesítmény érdekében
A teljesen áttervezett belső teret a Škoda Fabia RS Rally2 ihlette, és módosított infotainment rendszert is tartalmaz. Az új gombokkal ellátott versenykormány a Škoda Fabia RS Rally2 kormánykerekére hasonlít. Az Enyaq Coupé RS-ben alkalmazott progresszív fogasléces kormánymű helyett az új Enyaq RS Race lineáris kormányművel rendelkezik, a rásegítés szintje vezérlőszoftverrel állítható, és kifejezetten a versenyteljesítményhez optimalizált áttételt kapott. A menetválasztó és az autó indítására és az automatikus tűzoltó rendszer aktiválására szolgáló központi panel a kétszemélyes jármű ülései között kapott helyet.
Havas hangrendszer: felerősítve az autentikus motorsport élményért
Az új Enyaq RS Race prémium Havas hangrendszerrel rendelkezik, amely egy digitális hangerősítőt is tartalmaz a jellegzetes, izgalmas motorsport hangzás érdekében. Ez a rendszer lényegesen erősebb, mint az új Enyaq Coupé RS sorozatgyártású modelljében található egység, és a hangszíne is állítható. A Havas hangrendszer nagyobb hangszóróegységekkel rendelkezik, eggyel elöl és kettővel hátul. A hang 30 km/h feletti sebességnél aktiválódik, izgalmas akusztikai élményt biztosítva a vezetés során.











